blog

Szczegóły bloga

Created with Pixso. Do domu Created with Pixso. blog Created with Pixso.

2026 Łącznik robota humanoidalnego Top 10 dostawców

2026 Łącznik robota humanoidalnego Top 10 dostawców

2026-09-04

PRZEWODNIK DLA KUPUJĄCYCH W PRZEMYŚLE · 2026

Złącze do robotów humanoidalnych 2026

Top 10 dostawców

Kompletny przewodnik dla kupujących dla producentów OEM robotów humanoidalnych


Opublikowane przez

Kronz (Guangzhou) Electronics Co., Ltd.

Złącza przemysłowe M5 / M8 / M12 / M16

Zgodne z IEC 61076-2-101 / 104 / 105 / 106 · ISO 13849-1

4 września 2026

Spis treści

Streszczenie

Rok 2026 zapowiada się jako przełomowy rok dla robotów humanoidalnych. Złącze — niegdyś cichy komponent ukryty w wiązce przewodów — jest teraz strategicznym elementem listy materiałowej (BOM), stanowiącym 40–60% kosztu modułu przegubu i ponad 100 dyskretnych węzłów na robota. Wybór niewłaściwego dostawcy kosztuje miesiące kwalifikacji i miliony na poprawki.

Cztery punkty danych kształtują rynek złączy do robotów humanoidalnych w 2026 roku:

  • 19 100 sztuk dostarczonych globalnie w pierwszej połowie 2026 roku (wzrost rok do roku o 97%, Chiny stanowiły 97%)
  • Ponad 100 węzłów połączeń na jednostkę (typowa lista BOM) (14–40 przegubów, 5–10 węzłów na przegub)
  • Złącza stanowią 40–60% kosztu modułu przegubu na liście BOM (strategiczny element zaopatrzenia).
  • Całkowita wartość pojedynczego złącza (USD) waha się od 3 000 do 5 000 USD (zasilanie + dane + enkoder)

Niniejszy przewodnik ocenia 10 dostawców, z którymi powinieneś porozmawiać w 2026 roku, z porównaniami obok siebie, dwoma rzeczywistymi demontażami robotów i 4 kluczowymi normami, które każdy producent OEM robotów musi zweryfikować.

Sekcja 01 · 5 kluczowych wymagań dla złączy robotów humanoidalnych

Roboty humanoidalne łączą niezawodność automatyki przemysłowej z formą elektroniki użytkowej. Te pięć ograniczeń definiuje wybór złączy w 2026 roku.

  1. Miniaturyzacja

Forma M5 / M8 dla końcówek palców, płyt IMU i czujników momentu obrotowego, gdzie przestrzeń jest mniejsza niż 10 mm.

  1. Wysoka gęstość pinów

M12 z 12–17 pinami na przegub dla połączonego zasilania + sygnału + sprzężenia zwrotnego enkodera w jednym złączu.

  1. Odporność na wibracje

Znamionowa dla ponad 1 miliona cykli łączenia i ciągłych wibracji od 5–2000 Hz w zakresie od -40°C do +85°C.

  1. Ekranowanie 10 Gbit

M12 X-Code Cat6A do danych wizyjnych, fuzji IMU i pętli wnioskowania AI na brzegu przy prędkości 10 Gb/s.

  1. Bezpieczeństwo funkcjonalne

Zgodność z ISO 13849-1 PL d / PL e dla robotów współpracujących dzielących przestrzeń roboczą z ludźmi.

Sekcja 02 · Top 10 dostawców złączy do robotów humanoidalnych 2026

Ranking według globalnego udziału w rynku serii M, wygranych projektów robotów humanoidalnych i weryfikowalnej szerokości portfolio IP67/IP68 + IEC 61076-2-101.

#01 TE Connectivity

Schaffhausen, Szwajcaria · Założona w 1941 roku

Seria podstawowa: M12 A/B/D/X-Code · Dynamic · AMP MCP · Mini-I/O

Posiada szacowany 12,8% globalnego udziału w rynku złączy M12. Długoterminowe projekty w Agility Robotics, Figure AI i Apptronik. Najlepsza w swojej klasie dla przegubów klasy motoryzacyjnej o wysokich wibracjach.

#02 Amphenol

Wallingford, CT, USA · Założona w 1932 roku

Seria podstawowa: M5 / M8 / M12 Full Coding · Minitek MicroSpace · IP67 RJ45

10,4% globalnego udziału w rynku M12. Najsilniejszy w wariantach blokowania typu push-pull, preferowanych przez moduły ramion/bioder robotów humanoidalnych. Niedawne partnerstwo z programem BMW SpOTTO w zakresie okablowania połączeń wizyjnych.

#03 Molex

Lisle, IL, USA · Spółka zależna Koch

Seria podstawowa: MiniMix Hybrid · Micro-Fit · CMC

Pionier hybrydowych złączy zasilania+danych MiniMix dla chłodzonych cieczą stelaży obliczeniowych AI; pojawiające się zwycięstwo w robotach humanoidalnych dzięki optycznym portom I/O 800G do wnioskowania AI na brzegu robota.

POZIOM 2 — Specjaliści od magistrali i sygnałów przemysłowych

#04 Phoenix Contact

Blomberg, Niemcy · Założona w 1923 roku

Seria podstawowa: Seria PRC · M12 Push-Pull · PLUSCON

9,1% globalnego udziału w rynku M12. Samoblokujące się złącza M12 typu push-pull (IEC 61076-2-010) skracają czas serwisowania o około 70% — co jest silnym dopasowaniem do platform robotów humanoidalnych z możliwością serwisowania.

#05 HARTING

Espelkamp, Niemcy · Założona w 1945 roku

Seria podstawowa: ix Industrial · M12 Push-Pull · Han-Modular

6,3% globalnego udziału w rynku M12. Współopracowane narzędzia do projektowania złączy Generative-AI z Xcelerator; pierwsza firma, która opublikowała zgodne z IEC geometrie złączy wygenerowane przez AI do przeglądu.

#06 Hirose Electric

Japonia

Seria podstawowa: ix Industrial · M5 / M8 Miniature · GT-Series

Najlepsza w swojej klasie dla rozstawu poniżej 10 mm. Dominowała w złączach końcówek palców zręcznych dłoni dla platform Shadow Robot i Clone Robotics, gdzie liczy się każdy milimetr.

POZIOM 3 — Dostawcy z Chin

#07 Kaiwang Technology

Zhoukou, Henan, Chiny · IPO 2022

Seria podstawowa: Niestandardowe wiązki przewodów · Pakiety M5 / M8 / M12

Dominujący dostawca wiązek przewodów dla Unitree Robotics. Doświadczenie w masowej produkcji z setkami tysięcy jednostek; niższy poziom cenowy z czasem realizacji 2–4 tygodnie.

#08 Luxshare Precision

Dongguan, Guangdong, Chiny · Założona w 2004 roku

Seria podstawowa: Wiązki na poziomie systemu · Motoryzacyjne LVDS

Wykorzystanie łańcucha dostaw AirPods / Apple do zespołów kablowych robotów humanoidalnych. Gracz skalujący dla każdego producenta OEM robotów humanoidalnych celującego w ponad 100 tys. sztuk rocznie.

#09 AVIC Jonhon Optronic

Luoyang, Henan, Chiny · Założona w 1970 roku

Seria podstawowa: Klasa GJB · Wysokoprądowe zasilanie

Państwowy gigant w dziedzinie złączy klasy wojskowej. Standardowy wybór dla platform robotów humanoidalnych w zastosowaniach obronnych i lotniczych, gdzie zakres temperatur (-55°C do +125°C) i wskaźniki udarności przekraczają specyfikacje komercyjne.

#10 Kronz (Guangzhou) Electronics

Guangzhou, Guangdong, Chiny

Seria podstawowa: Pełny zakres M5 / M8 / M12 / M16 · IEC 61076-2-101/104/105/106

Specjalista od przemysłowych złączy serii M w pełnym spektrum. Jeden z niewielu chińskich dostawców dostarczających wszystkie cztery serie M w klasie IP67/IP68 z certyfikatami CE/RoHS, a także z czasem realizacji 2–4 tygodnie i elastycznym MOQ — idealny dla producentów OEM robotów humanoidalnych w fazie próbnej.

Sekcja 03 · 3 tabele porównawcze obok siebie

Porównanie na poziomie specyfikacji w celu przyspieszenia procesu zapytania ofertowego.

Tabela 1 — Mapowanie zastosowań M5 / M8 / M12 w robotach humanoidalnych

Seria

Liczba pinów

Kodowanie

Typowe zastosowanie w robotach humanoidalnych

Prąd znamionowy

M5

3–4 piny

A

Czujniki dotykowe na końcówkach palców, mikroprzełączniki krańcowe

1–3 A

M8

3–8 pinów

A / B

Enkodery przegubów, IMU, czujniki momentu obrotowego, wskaźniki LED

3–4 A

M12 A-Code

2–17 pinów

A

Czujnik / siłownik, IO-Link, zasilanie efektora końcowego

4 A

M12 D-Code

4 piny

D

100 Mbit Ethernet przemysłowy, Profinet, EtherCAT

4 A

M12 X-Code

8 pinów

X

Połączenie wizyjne Cat6A 10 Gbit, dane na brzegu AI

0,5 A

M12 S/K-Code

3+PE / 4+PE

S / K

Zasilanie AC 630 V / 16 A dla sterowników przegubów

16 A

M16

2–14 pinów

Magistrala zasilania głównego o wysokim prądzie, połączenie akumulatora

8–16 A

Tabela 2 — Top 10 dostawców specyfikacja po specyfikacji

#

Dostawca

Siedziba

Flagowa seria

IP

Temperatura (°C)

Certyfikaty

Czas realizacji

1

TE Connectivity

CH

M12 Full Coding

IP67/68

-40/+85

UL/CE/IEC

6–12 tyg.

2

Amphenol

US

M5/M8/M12

IP67/68

-40/+85

UL/CE/IEC

6–10 tyg.

3

Molex

US

MiniMix Hybrid

IP67

-40/+85

UL/CE

8–12 tyg.

4

Phoenix Contact

DE

M12 Push-Pull

IP65/67

-40/+85

UL/CE/IEC

6–10 tyg.

5

HARTING

DE

ix Industrial

IP65/67

-40/+85

UL/CE/IEC

8–12 tyg.

6

Hirose

JP

ix Industrial

IP65/67

-40/+85

UL/CE

8–12 tyg.

7

Kaiwang 凯旺

CN

Custom Harness

IP65/67

-25/+85

CCC

2–4 tyg.

8

Luxshare 立讯

CN

System Harness

IP65/67

-25/+85

CCC/UL

3–6 tyg.

9

Jonhon 中航光电

CN

GJB

IP67/68

-55/+125

GJB/MIL

6–10 tyg.

10

Kronz 克朗兹

CN·GZ

M5/M8/M12/M16

IP67/68

-25/+85

CE/RoHS

2–4 tyg.


Tabela 3 — Globalni dostawcy z pierwszej ligi vs. dostawcy z Chin

Wymiar

Globalni dostawcy z pierwszej ligi (TE / Amphenol / Molex)

Dostawcy z Chin (Kaiwang / Luxshare / Jonhon / Kronz)

Cena jednostkowa (M12 A-Code)

$3,5 – $8,0

$1,8 – $4,0

Standardowy czas realizacji

6–12 tygodni

2–4 tygodnie

Elastyczność dostosowywania

Ograniczona, wysokie MOQ

Bardzo elastyczna, niskie MOQ

Certyfikaty

Pełny zestaw UL / CE / IEC

CE / RoHS / CCC (niektórzy posiadają UL)

Szybkość reakcji klienta

Wolna (3-poziomowy zespół globalny)

Szybka (bezpośredni FAE)

Zdolność produkcyjna na dużą skalę

Silna

Silna

Małe partie / Serie próbne

Słaba (kara za wysokie MOQ)

Silna (ponad 1000 sztuk OK)

Projektowanie Generative-AI

HARTING + Xcelerator (próbny)

Ograniczone programy publiczne

Sekcja 04 · 2 demontaże rzeczywistych robotów humanoidalnych

Liczba złączy i wartość BOM oszacowane na podstawie publicznych danych z demontaży i analiz odwrotnych BOM.

PRZYPADEK 01 · KRAJOWY

Unitree H1

17 przegubów, maksymalna prędkość 3,8 m/s, całkowita waga 47 kg, publiczna demonstracja od CES 2024.

Całkowita masa: 47 kg · Przeguby: 17 · Prędkość maksymalna: 3,8 m/s

Szacowana liczba złączy: 100–120 sztuk (M5 na końcówki palców, M8 na enkodery/IMU, M12 na zasilanie + magistralę, M16 na zasilanie główne).

Główny dostawca: Kaiwang dla wiązek przewodów.

Widoczne złącza przegubów kompatybilne z formą M8 / M12 A-Code firmy Kronz.

Kluczowe wymaganie: lekkość + produkcja seryjna niskim kosztem w skali 10 tys. sztuk rocznie.


PRZYPADEK 02 · GLOBALNY

Tesla Optimus Gen 2

28 siłowników (11 dłoni + 17 korpusu), całkowita waga 73 kg, publiczne wydanie 2023–2024.

Całkowita masa: 73 kg · Siłowniki: 28 · DOF (dłoń): 11

Szacowana liczba złączy: 120–150 sztuk, w tym ponad 30 połączeń wizyjnych 10 Gbit.

Główny dostawca: TE Connectivity dla modułów przegubów o wysokich wibracjach.

M12 X-Code Cat6A (IEC 61076-2-109) używany do danych z kamer i pętli wnioskowania AI na brzegu.

Kluczowe wymaganie: stabilność łańcucha dostaw długoterminowego + wsparcie cyklu życia przez 10 lat.

Sekcja 05 · Dlaczego Kronz znajduje się na tej liście

Pełne pokrycie serii M, z zwinnością, której potrzebują producenci OEM robotów humanoidalnych w seriach próbnych.

Kronz (Guangzhou) Electronics Co., Ltd.

Kronz jest jednym z niewielu chińskich specjalistów od złączy dostarczających pełną gamę przemysłowych złączy M5 / M8 / M12 / M16 w klasie IP67 / IP68 z pełną zgodnością z IEC 61076-2-101 / 104 / 105 / 106. Podczas gdy międzynarodowi dostawcy z pierwszej ligi wymagają 6–12 tygodni czasu realizacji i MOQ powyżej 10 tys. sztuk, Kronz dostarcza w 2–4 tygodnie z elastycznymi seriami próbnymi o niskim MOQ — co czyni go naturalnym wyborem dla producentów OEM robotów humanoidalnych w fazach walidacji projektu i produkcji małoseryjnej.

  • ▶ Pełne pokrycie serii M

M5 na końcówki palców / M8 na IMU-enkoder / M12 A-D-X-Code na magistralę / M16 na zasilanie wysokoprądowe. Jeden dostawca dla całego stosu złączy robotów humanoidalnych.

  • ▶ Zgodność ze standardami

IEC 61076-2-101 (podstawowa specyfikacja M12), 2-104 (M8), 2-105 (M5), 2-106 (M16), plus gotowość do bezpieczeństwa funkcjonalnego ISO 13849-1.

  • ▶ Czas realizacji 2–4 tygodnie

Od próbki do produkcji w 2 tygodnie. MOQ dla serii próbnych już od 1000 sztuk. Znacznie szybciej niż standard 6–12 tygodni dla pierwszej ligi.

  • ▶ Elastyczne dostosowywanie

Niestandardowe długości kabli, kodowanie, zalewanie, i stopień ochrony IP. Bezpośrednia komunikacja z FAE bez narzutu trójpoziomowego wsparcia globalnego.

  • ▶ Przewaga kosztowa 20–40%

Porównywalna specyfikacja przy 20–40% niższym koszcie w porównaniu do międzynarodowych dostawców z pierwszej ligi. Ponowne zainwestowanie oszczędności w obniżenie kosztów siłowników / akumulatorów.

  • ▶ Gotowość eksportowa

Certyfikat CE / RoHS, z wsparciem dokumentacji wysyłkowej dla klientów OEM robotów humanoidalnych z UE, USA i ASEAN.

Sekcja 06 · FAQ dla kupujących

P1: Ile złączy używa typowy robot humanoidalny?

Analizy branżowe Unitree H1, Tesla Optimus Gen 2 i Agility Digit sugerują 100–150 złączy na robota, w zależności od liczby przegubów (zwykle 14–40), liczby kamer i stopnia modułowości podzespołów. Każdy przegub obrotowy wykorzystuje 1–3 złącza (zasilanie + dane + opcjonalny enkoder), podczas gdy każda kamera / IMU / czujnik siły dodaje kolejne.

P2: Czy złącza M5 / M8 naprawdę wytrzymają 1 milion cykli łączenia?

Określone w IEC 61076-2-104 / 2-105 — tak, złącza M5 / M8 od renomowanych dostawców (TE, Amphenol, Binder i Kronz) są oceniane na ponad 1000 cykli łączenia w warunkach laboratoryjnych. Jednak w robotach humanoidalnych złącza są zazwyczaj fabrycznie łączone i nigdy nie rozłączane w terenie, więc rzeczywiste zużycie jest bliższe 50–100 cyklom przez 5-letni okres życia robota. Odporność na wibracje (zakres 5–2000 Hz) jest ważniejszą specyfikacją.

P3: Jakie certyfikaty są obowiązkowe dla złączy robotów humanoidalnych?

Cztery są niepodlegające negocjacjom: IEC 61076-2-101 (podstawowa specyfikacja M12), IEC 61076-2-104 (M8), IEC 61076-2-109 (M12 X-Code 10 Gbit Cat6A) i ISO 13849-1 dla bezpieczeństwa funkcjonalnego robotów współpracujących. CE i RoHS są wymagane do eksportu do UE; UL 1977 jest wymagany do zastosowań w centrach danych / serwerach AI w USA.

P4: Czy Kronz dostarcza niestandardowe zespoły kablowe i zalewanie?

Tak. Kronz obsługuje niestandardowe długości kabli, niestandardowe kodowanie, zalewanie IP67 / IP68 oraz hybrydowe zespoły M-series do RJ45 / USB / D-Sub. Czas realizacji od próbki do produkcji wynosi zazwyczaj 2–4 tygodnie dla serii próbnych. W przypadku robotów humanoidalnych o dużej skali produkcji (ponad 10 tys. sztuk rocznie) zalecamy 2-fazową kwalifikację: 1000 sztuk próbnych, a następnie 10 tys. sztuk produkcji masowej.

P5: Czy powinienem pozyskiwać złącza od jednego dostawcy, czy od wielu?

Dla producentów OEM robotów humanoidalnych w 2026 roku najlepszą praktyką jest strategia 2 dostawców na krytyczne złącze: jeden globalny dostawca z pierwszej ligi (TE / Amphenol) dla części ryzykownych + jeden z Chin (Kronz / Luxshare / Kaiwang) dla kosztu + szybkości. Chroni to przed szokami czasowymi realizacji, jednocześnie zachowując siłę negocjacyjną.

Odbierz swój zestaw próbek złączy do robotów humanoidalnych

Bezpłatny zestaw ewaluacyjny M5 / M8 / M12 z pełnymi kartami katalogowymi, raportami zgodności IEC i modelami CAD 3D.

Wysyłka w ciągu 5 dni roboczych. Brak MOQ dla próbek.

Poproś o bezpłatny zestaw próbek: sales@kronz-connectors.com · www.kronz-connectors.com · 86-020-32981980 Pobierz białą księgę 2026: Zeskanuj kod QR na naszej stronie LinkedIn (@kronz-connectors)


O firmie Kronz (Guangzhou) Electronics Co., Ltd.

Kronz jest chińskim specjalistą od złączy przemysłowych dostarczającym pełną gamę złączy M5 / M8 / M12 / M16 w klasie IP67 / IP68 z zgodnością z IEC 61076-2-101 / 104 / 105 / 106. Z czasem realizacji 2–4 tygodnie, niskim MOQ dla serii próbnych i certyfikacją CE / RoHS, Kronz wspiera producentów OEM robotów humanoidalnych od prototypu do produkcji masowej na rynkach UE, USA i ASEAN.

transparent
Szczegóły bloga
Created with Pixso. Do domu Created with Pixso. blog Created with Pixso.

2026 Łącznik robota humanoidalnego Top 10 dostawców

2026 Łącznik robota humanoidalnego Top 10 dostawców

2026-09-04

PRZEWODNIK DLA KUPUJĄCYCH W PRZEMYŚLE · 2026

Złącze do robotów humanoidalnych 2026

Top 10 dostawców

Kompletny przewodnik dla kupujących dla producentów OEM robotów humanoidalnych


Opublikowane przez

Kronz (Guangzhou) Electronics Co., Ltd.

Złącza przemysłowe M5 / M8 / M12 / M16

Zgodne z IEC 61076-2-101 / 104 / 105 / 106 · ISO 13849-1

4 września 2026

Spis treści

Streszczenie

Rok 2026 zapowiada się jako przełomowy rok dla robotów humanoidalnych. Złącze — niegdyś cichy komponent ukryty w wiązce przewodów — jest teraz strategicznym elementem listy materiałowej (BOM), stanowiącym 40–60% kosztu modułu przegubu i ponad 100 dyskretnych węzłów na robota. Wybór niewłaściwego dostawcy kosztuje miesiące kwalifikacji i miliony na poprawki.

Cztery punkty danych kształtują rynek złączy do robotów humanoidalnych w 2026 roku:

  • 19 100 sztuk dostarczonych globalnie w pierwszej połowie 2026 roku (wzrost rok do roku o 97%, Chiny stanowiły 97%)
  • Ponad 100 węzłów połączeń na jednostkę (typowa lista BOM) (14–40 przegubów, 5–10 węzłów na przegub)
  • Złącza stanowią 40–60% kosztu modułu przegubu na liście BOM (strategiczny element zaopatrzenia).
  • Całkowita wartość pojedynczego złącza (USD) waha się od 3 000 do 5 000 USD (zasilanie + dane + enkoder)

Niniejszy przewodnik ocenia 10 dostawców, z którymi powinieneś porozmawiać w 2026 roku, z porównaniami obok siebie, dwoma rzeczywistymi demontażami robotów i 4 kluczowymi normami, które każdy producent OEM robotów musi zweryfikować.

Sekcja 01 · 5 kluczowych wymagań dla złączy robotów humanoidalnych

Roboty humanoidalne łączą niezawodność automatyki przemysłowej z formą elektroniki użytkowej. Te pięć ograniczeń definiuje wybór złączy w 2026 roku.

  1. Miniaturyzacja

Forma M5 / M8 dla końcówek palców, płyt IMU i czujników momentu obrotowego, gdzie przestrzeń jest mniejsza niż 10 mm.

  1. Wysoka gęstość pinów

M12 z 12–17 pinami na przegub dla połączonego zasilania + sygnału + sprzężenia zwrotnego enkodera w jednym złączu.

  1. Odporność na wibracje

Znamionowa dla ponad 1 miliona cykli łączenia i ciągłych wibracji od 5–2000 Hz w zakresie od -40°C do +85°C.

  1. Ekranowanie 10 Gbit

M12 X-Code Cat6A do danych wizyjnych, fuzji IMU i pętli wnioskowania AI na brzegu przy prędkości 10 Gb/s.

  1. Bezpieczeństwo funkcjonalne

Zgodność z ISO 13849-1 PL d / PL e dla robotów współpracujących dzielących przestrzeń roboczą z ludźmi.

Sekcja 02 · Top 10 dostawców złączy do robotów humanoidalnych 2026

Ranking według globalnego udziału w rynku serii M, wygranych projektów robotów humanoidalnych i weryfikowalnej szerokości portfolio IP67/IP68 + IEC 61076-2-101.

#01 TE Connectivity

Schaffhausen, Szwajcaria · Założona w 1941 roku

Seria podstawowa: M12 A/B/D/X-Code · Dynamic · AMP MCP · Mini-I/O

Posiada szacowany 12,8% globalnego udziału w rynku złączy M12. Długoterminowe projekty w Agility Robotics, Figure AI i Apptronik. Najlepsza w swojej klasie dla przegubów klasy motoryzacyjnej o wysokich wibracjach.

#02 Amphenol

Wallingford, CT, USA · Założona w 1932 roku

Seria podstawowa: M5 / M8 / M12 Full Coding · Minitek MicroSpace · IP67 RJ45

10,4% globalnego udziału w rynku M12. Najsilniejszy w wariantach blokowania typu push-pull, preferowanych przez moduły ramion/bioder robotów humanoidalnych. Niedawne partnerstwo z programem BMW SpOTTO w zakresie okablowania połączeń wizyjnych.

#03 Molex

Lisle, IL, USA · Spółka zależna Koch

Seria podstawowa: MiniMix Hybrid · Micro-Fit · CMC

Pionier hybrydowych złączy zasilania+danych MiniMix dla chłodzonych cieczą stelaży obliczeniowych AI; pojawiające się zwycięstwo w robotach humanoidalnych dzięki optycznym portom I/O 800G do wnioskowania AI na brzegu robota.

POZIOM 2 — Specjaliści od magistrali i sygnałów przemysłowych

#04 Phoenix Contact

Blomberg, Niemcy · Założona w 1923 roku

Seria podstawowa: Seria PRC · M12 Push-Pull · PLUSCON

9,1% globalnego udziału w rynku M12. Samoblokujące się złącza M12 typu push-pull (IEC 61076-2-010) skracają czas serwisowania o około 70% — co jest silnym dopasowaniem do platform robotów humanoidalnych z możliwością serwisowania.

#05 HARTING

Espelkamp, Niemcy · Założona w 1945 roku

Seria podstawowa: ix Industrial · M12 Push-Pull · Han-Modular

6,3% globalnego udziału w rynku M12. Współopracowane narzędzia do projektowania złączy Generative-AI z Xcelerator; pierwsza firma, która opublikowała zgodne z IEC geometrie złączy wygenerowane przez AI do przeglądu.

#06 Hirose Electric

Japonia

Seria podstawowa: ix Industrial · M5 / M8 Miniature · GT-Series

Najlepsza w swojej klasie dla rozstawu poniżej 10 mm. Dominowała w złączach końcówek palców zręcznych dłoni dla platform Shadow Robot i Clone Robotics, gdzie liczy się każdy milimetr.

POZIOM 3 — Dostawcy z Chin

#07 Kaiwang Technology

Zhoukou, Henan, Chiny · IPO 2022

Seria podstawowa: Niestandardowe wiązki przewodów · Pakiety M5 / M8 / M12

Dominujący dostawca wiązek przewodów dla Unitree Robotics. Doświadczenie w masowej produkcji z setkami tysięcy jednostek; niższy poziom cenowy z czasem realizacji 2–4 tygodnie.

#08 Luxshare Precision

Dongguan, Guangdong, Chiny · Założona w 2004 roku

Seria podstawowa: Wiązki na poziomie systemu · Motoryzacyjne LVDS

Wykorzystanie łańcucha dostaw AirPods / Apple do zespołów kablowych robotów humanoidalnych. Gracz skalujący dla każdego producenta OEM robotów humanoidalnych celującego w ponad 100 tys. sztuk rocznie.

#09 AVIC Jonhon Optronic

Luoyang, Henan, Chiny · Założona w 1970 roku

Seria podstawowa: Klasa GJB · Wysokoprądowe zasilanie

Państwowy gigant w dziedzinie złączy klasy wojskowej. Standardowy wybór dla platform robotów humanoidalnych w zastosowaniach obronnych i lotniczych, gdzie zakres temperatur (-55°C do +125°C) i wskaźniki udarności przekraczają specyfikacje komercyjne.

#10 Kronz (Guangzhou) Electronics

Guangzhou, Guangdong, Chiny

Seria podstawowa: Pełny zakres M5 / M8 / M12 / M16 · IEC 61076-2-101/104/105/106

Specjalista od przemysłowych złączy serii M w pełnym spektrum. Jeden z niewielu chińskich dostawców dostarczających wszystkie cztery serie M w klasie IP67/IP68 z certyfikatami CE/RoHS, a także z czasem realizacji 2–4 tygodnie i elastycznym MOQ — idealny dla producentów OEM robotów humanoidalnych w fazie próbnej.

Sekcja 03 · 3 tabele porównawcze obok siebie

Porównanie na poziomie specyfikacji w celu przyspieszenia procesu zapytania ofertowego.

Tabela 1 — Mapowanie zastosowań M5 / M8 / M12 w robotach humanoidalnych

Seria

Liczba pinów

Kodowanie

Typowe zastosowanie w robotach humanoidalnych

Prąd znamionowy

M5

3–4 piny

A

Czujniki dotykowe na końcówkach palców, mikroprzełączniki krańcowe

1–3 A

M8

3–8 pinów

A / B

Enkodery przegubów, IMU, czujniki momentu obrotowego, wskaźniki LED

3–4 A

M12 A-Code

2–17 pinów

A

Czujnik / siłownik, IO-Link, zasilanie efektora końcowego

4 A

M12 D-Code

4 piny

D

100 Mbit Ethernet przemysłowy, Profinet, EtherCAT

4 A

M12 X-Code

8 pinów

X

Połączenie wizyjne Cat6A 10 Gbit, dane na brzegu AI

0,5 A

M12 S/K-Code

3+PE / 4+PE

S / K

Zasilanie AC 630 V / 16 A dla sterowników przegubów

16 A

M16

2–14 pinów

Magistrala zasilania głównego o wysokim prądzie, połączenie akumulatora

8–16 A

Tabela 2 — Top 10 dostawców specyfikacja po specyfikacji

#

Dostawca

Siedziba

Flagowa seria

IP

Temperatura (°C)

Certyfikaty

Czas realizacji

1

TE Connectivity

CH

M12 Full Coding

IP67/68

-40/+85

UL/CE/IEC

6–12 tyg.

2

Amphenol

US

M5/M8/M12

IP67/68

-40/+85

UL/CE/IEC

6–10 tyg.

3

Molex

US

MiniMix Hybrid

IP67

-40/+85

UL/CE

8–12 tyg.

4

Phoenix Contact

DE

M12 Push-Pull

IP65/67

-40/+85

UL/CE/IEC

6–10 tyg.

5

HARTING

DE

ix Industrial

IP65/67

-40/+85

UL/CE/IEC

8–12 tyg.

6

Hirose

JP

ix Industrial

IP65/67

-40/+85

UL/CE

8–12 tyg.

7

Kaiwang 凯旺

CN

Custom Harness

IP65/67

-25/+85

CCC

2–4 tyg.

8

Luxshare 立讯

CN

System Harness

IP65/67

-25/+85

CCC/UL

3–6 tyg.

9

Jonhon 中航光电

CN

GJB

IP67/68

-55/+125

GJB/MIL

6–10 tyg.

10

Kronz 克朗兹

CN·GZ

M5/M8/M12/M16

IP67/68

-25/+85

CE/RoHS

2–4 tyg.


Tabela 3 — Globalni dostawcy z pierwszej ligi vs. dostawcy z Chin

Wymiar

Globalni dostawcy z pierwszej ligi (TE / Amphenol / Molex)

Dostawcy z Chin (Kaiwang / Luxshare / Jonhon / Kronz)

Cena jednostkowa (M12 A-Code)

$3,5 – $8,0

$1,8 – $4,0

Standardowy czas realizacji

6–12 tygodni

2–4 tygodnie

Elastyczność dostosowywania

Ograniczona, wysokie MOQ

Bardzo elastyczna, niskie MOQ

Certyfikaty

Pełny zestaw UL / CE / IEC

CE / RoHS / CCC (niektórzy posiadają UL)

Szybkość reakcji klienta

Wolna (3-poziomowy zespół globalny)

Szybka (bezpośredni FAE)

Zdolność produkcyjna na dużą skalę

Silna

Silna

Małe partie / Serie próbne

Słaba (kara za wysokie MOQ)

Silna (ponad 1000 sztuk OK)

Projektowanie Generative-AI

HARTING + Xcelerator (próbny)

Ograniczone programy publiczne

Sekcja 04 · 2 demontaże rzeczywistych robotów humanoidalnych

Liczba złączy i wartość BOM oszacowane na podstawie publicznych danych z demontaży i analiz odwrotnych BOM.

PRZYPADEK 01 · KRAJOWY

Unitree H1

17 przegubów, maksymalna prędkość 3,8 m/s, całkowita waga 47 kg, publiczna demonstracja od CES 2024.

Całkowita masa: 47 kg · Przeguby: 17 · Prędkość maksymalna: 3,8 m/s

Szacowana liczba złączy: 100–120 sztuk (M5 na końcówki palców, M8 na enkodery/IMU, M12 na zasilanie + magistralę, M16 na zasilanie główne).

Główny dostawca: Kaiwang dla wiązek przewodów.

Widoczne złącza przegubów kompatybilne z formą M8 / M12 A-Code firmy Kronz.

Kluczowe wymaganie: lekkość + produkcja seryjna niskim kosztem w skali 10 tys. sztuk rocznie.


PRZYPADEK 02 · GLOBALNY

Tesla Optimus Gen 2

28 siłowników (11 dłoni + 17 korpusu), całkowita waga 73 kg, publiczne wydanie 2023–2024.

Całkowita masa: 73 kg · Siłowniki: 28 · DOF (dłoń): 11

Szacowana liczba złączy: 120–150 sztuk, w tym ponad 30 połączeń wizyjnych 10 Gbit.

Główny dostawca: TE Connectivity dla modułów przegubów o wysokich wibracjach.

M12 X-Code Cat6A (IEC 61076-2-109) używany do danych z kamer i pętli wnioskowania AI na brzegu.

Kluczowe wymaganie: stabilność łańcucha dostaw długoterminowego + wsparcie cyklu życia przez 10 lat.

Sekcja 05 · Dlaczego Kronz znajduje się na tej liście

Pełne pokrycie serii M, z zwinnością, której potrzebują producenci OEM robotów humanoidalnych w seriach próbnych.

Kronz (Guangzhou) Electronics Co., Ltd.

Kronz jest jednym z niewielu chińskich specjalistów od złączy dostarczających pełną gamę przemysłowych złączy M5 / M8 / M12 / M16 w klasie IP67 / IP68 z pełną zgodnością z IEC 61076-2-101 / 104 / 105 / 106. Podczas gdy międzynarodowi dostawcy z pierwszej ligi wymagają 6–12 tygodni czasu realizacji i MOQ powyżej 10 tys. sztuk, Kronz dostarcza w 2–4 tygodnie z elastycznymi seriami próbnymi o niskim MOQ — co czyni go naturalnym wyborem dla producentów OEM robotów humanoidalnych w fazach walidacji projektu i produkcji małoseryjnej.

  • ▶ Pełne pokrycie serii M

M5 na końcówki palców / M8 na IMU-enkoder / M12 A-D-X-Code na magistralę / M16 na zasilanie wysokoprądowe. Jeden dostawca dla całego stosu złączy robotów humanoidalnych.

  • ▶ Zgodność ze standardami

IEC 61076-2-101 (podstawowa specyfikacja M12), 2-104 (M8), 2-105 (M5), 2-106 (M16), plus gotowość do bezpieczeństwa funkcjonalnego ISO 13849-1.

  • ▶ Czas realizacji 2–4 tygodnie

Od próbki do produkcji w 2 tygodnie. MOQ dla serii próbnych już od 1000 sztuk. Znacznie szybciej niż standard 6–12 tygodni dla pierwszej ligi.

  • ▶ Elastyczne dostosowywanie

Niestandardowe długości kabli, kodowanie, zalewanie, i stopień ochrony IP. Bezpośrednia komunikacja z FAE bez narzutu trójpoziomowego wsparcia globalnego.

  • ▶ Przewaga kosztowa 20–40%

Porównywalna specyfikacja przy 20–40% niższym koszcie w porównaniu do międzynarodowych dostawców z pierwszej ligi. Ponowne zainwestowanie oszczędności w obniżenie kosztów siłowników / akumulatorów.

  • ▶ Gotowość eksportowa

Certyfikat CE / RoHS, z wsparciem dokumentacji wysyłkowej dla klientów OEM robotów humanoidalnych z UE, USA i ASEAN.

Sekcja 06 · FAQ dla kupujących

P1: Ile złączy używa typowy robot humanoidalny?

Analizy branżowe Unitree H1, Tesla Optimus Gen 2 i Agility Digit sugerują 100–150 złączy na robota, w zależności od liczby przegubów (zwykle 14–40), liczby kamer i stopnia modułowości podzespołów. Każdy przegub obrotowy wykorzystuje 1–3 złącza (zasilanie + dane + opcjonalny enkoder), podczas gdy każda kamera / IMU / czujnik siły dodaje kolejne.

P2: Czy złącza M5 / M8 naprawdę wytrzymają 1 milion cykli łączenia?

Określone w IEC 61076-2-104 / 2-105 — tak, złącza M5 / M8 od renomowanych dostawców (TE, Amphenol, Binder i Kronz) są oceniane na ponad 1000 cykli łączenia w warunkach laboratoryjnych. Jednak w robotach humanoidalnych złącza są zazwyczaj fabrycznie łączone i nigdy nie rozłączane w terenie, więc rzeczywiste zużycie jest bliższe 50–100 cyklom przez 5-letni okres życia robota. Odporność na wibracje (zakres 5–2000 Hz) jest ważniejszą specyfikacją.

P3: Jakie certyfikaty są obowiązkowe dla złączy robotów humanoidalnych?

Cztery są niepodlegające negocjacjom: IEC 61076-2-101 (podstawowa specyfikacja M12), IEC 61076-2-104 (M8), IEC 61076-2-109 (M12 X-Code 10 Gbit Cat6A) i ISO 13849-1 dla bezpieczeństwa funkcjonalnego robotów współpracujących. CE i RoHS są wymagane do eksportu do UE; UL 1977 jest wymagany do zastosowań w centrach danych / serwerach AI w USA.

P4: Czy Kronz dostarcza niestandardowe zespoły kablowe i zalewanie?

Tak. Kronz obsługuje niestandardowe długości kabli, niestandardowe kodowanie, zalewanie IP67 / IP68 oraz hybrydowe zespoły M-series do RJ45 / USB / D-Sub. Czas realizacji od próbki do produkcji wynosi zazwyczaj 2–4 tygodnie dla serii próbnych. W przypadku robotów humanoidalnych o dużej skali produkcji (ponad 10 tys. sztuk rocznie) zalecamy 2-fazową kwalifikację: 1000 sztuk próbnych, a następnie 10 tys. sztuk produkcji masowej.

P5: Czy powinienem pozyskiwać złącza od jednego dostawcy, czy od wielu?

Dla producentów OEM robotów humanoidalnych w 2026 roku najlepszą praktyką jest strategia 2 dostawców na krytyczne złącze: jeden globalny dostawca z pierwszej ligi (TE / Amphenol) dla części ryzykownych + jeden z Chin (Kronz / Luxshare / Kaiwang) dla kosztu + szybkości. Chroni to przed szokami czasowymi realizacji, jednocześnie zachowując siłę negocjacyjną.

Odbierz swój zestaw próbek złączy do robotów humanoidalnych

Bezpłatny zestaw ewaluacyjny M5 / M8 / M12 z pełnymi kartami katalogowymi, raportami zgodności IEC i modelami CAD 3D.

Wysyłka w ciągu 5 dni roboczych. Brak MOQ dla próbek.

Poproś o bezpłatny zestaw próbek: sales@kronz-connectors.com · www.kronz-connectors.com · 86-020-32981980 Pobierz białą księgę 2026: Zeskanuj kod QR na naszej stronie LinkedIn (@kronz-connectors)


O firmie Kronz (Guangzhou) Electronics Co., Ltd.

Kronz jest chińskim specjalistą od złączy przemysłowych dostarczającym pełną gamę złączy M5 / M8 / M12 / M16 w klasie IP67 / IP68 z zgodnością z IEC 61076-2-101 / 104 / 105 / 106. Z czasem realizacji 2–4 tygodnie, niskim MOQ dla serii próbnych i certyfikacją CE / RoHS, Kronz wspiera producentów OEM robotów humanoidalnych od prototypu do produkcji masowej na rynkach UE, USA i ASEAN.